İrem Derlen, üç kuşak Moda’lı bir ailenin kızı olarak Kadıköy’de dünyaya geldi. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başlayan Derlen’in ses rengi daha o yıllarda çevresi tarafından fark edilmeye başlandı. Ortaokulda müzik öğretmeninin desteğiyle Milliyet Müzik Yarışması’na hazırlandıkları okul orkestrasının solistliğini mezuniyetine kadar devam ettirdi.

1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi “Sosyoloji” bölümüne girdi. İkinci sınıf öğrencisiyken İstanbul Devlet Operası sanatçısı Otilia Maria Radulescu İpek ile vokal çalışmalarına başladı. 1998 yılında Doç. Dr. Filiz Ergün’ün öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan/Opera bölümüne girmeye hak kazandı. Konservatuar öğrenciliği sırasında üç yıl süresince Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve Opera Korosu’nda sözleşmeli “Koro Elemanı” (Soprano) olarak çalıştı.
Mezun olduğu sene “Opera Sanat Dalı” Yüksek Lisans bölümüne birincilikle girmiş olmasına rağmen, mezun olduğu her iki bölümü de ortak bir paydada buluşturabileceği düşüncesiyle tercihini Yıldız Teknik Üniversitesi “Sanat ve Tasarım” Yüksek Lisans bölümünden yana kullandı.

Bu bölümden “1990 sonrası Türkiye Müzik Endüstrisi’nde Müziğin Üretim, Dağıtım ve Tüketim Odakları” konulu master teziyle mezun oldu.

Profesyonel müzisyen olarak stüdyo kayıtları (reklam cingılları, radyo spotları ve jenerik müzikleri) ve sahne çalışmaları yapmakta olan İrem Derlen’in uzun dönem program yaptığı mekanlar arasında Cabaret Cine, Büyük Klüp (Cercle D’Orient) ve Fenerbahçe Ordu Evi sayılabilir. Edindiği klasik eğitimi popüler Batı müziği şan teknikleri ile birleştiren İrem Derlen özel şan dersleri vermenin yanı sıra çeşitli pop ve rock gruplarının solistlerine vokal koçluğu (ses geliştirme, sesin doğru ve çok yönlü kullanımı üzerine performans çalışmaları, şan – repertuar ve solfej çalışmaları) yapmaktadır. Kurumsal odaklı (şirket çalışanlarına yönelik) koro ve şarkı söyleme atölyeleri düzenlemektedir.

Sahnede 13 farklı dilde şarkı söyleyen İrem Derlen, kurucusu olduğu orkestrası “Grup Tria” ile Jazz, Latin, Opera/Napoliten, Greek, Türkçe ve Yabancı Pop, 70’ler – 80’ler -90’lar  ve Disco tarzı ağırlıklı programlar yapmakta, uzun yıllardır özel ve kurumsal gecelerde sahne almaktadır.

Aralık 2010’da “Harikalar Diyarı” grubu ile Garo Mafyan prodüktörlüğünde, JKS & EMI Müzik Türkiye etiketiyle piyasaya çıkan Jazz & Pop / Lounge tarzındaki “Bak Kalbine” adlı albümü kaydetmiştir.

Sanatçı bugünlerde 2017 Temmuz ayında Kınay Production etiketiyle yayınlanan üç şarkılık maxi single’ı “Gidelim Haydi” nin promosyon çalışmalarını devam ettirmektedir.